Sunday, November 18, 2007

Hashim Thaci new Kosova Prime Minister -- Independence Promised


PRISHTINA, KOSOVA, November 18, 2007 – "I thank all of those who helped our victory and the victory of Kosova," Mr. Thaci said shortly after midnight yesterday during a celebration for his Democratic Party of Kosova (PDK), which an unofficial tally showed had won 35 per cent of Saturday's vote.

"The citizens of Kosova sent the world a message that we are a democratic country ready to join the European family," he said. "The strongest message was that Kosova is ready (for) independence."
The Democratic League of Kosova, traditionally the province's largest political bloc, trailed with 22 percent.
Official results were expected Monday.
Before hundreds of cheering supporters, Thaci said, "Tonight the clock has turned. A new century has begun. Kosova is ready to go forward on the road that will lead us closer to Kosova independence."
After casting his ballot earlier, Thaci said in an interview that if he became Kosova's prime minister he would declare independence from Serbia after Dec. 10. The date is when international envoys must report back to the UN secretary general, Ban Ki Moon, on efforts to resolve the dispute over Kosova's future status.
"Immediately after Dec. 10, Kosova's institutions will declare the independence of Kosovo," said Thaci, 39.

6 comments:

Anonymous said...

This man will usher in independence without delay. Yes, he is the young rebel leader that saved Kosova from Serb genocide, the only force (KLA) that fought off the Serb onslaught in 1998-99!

While Rugova took the ineffective Ghandian approach, Thaci, Haradinaj & Co, thought otherwise ... and hence here we are today, on the brink of another independent Albanian state in Europe.

God Bless Hashim Thaci, who will go down as one of the greatest heroes of the Albanian people.

Anonymous said...

URIME

URIME

Anonymous said...

PRISHTINË, Kosovë -- Partia kryesore opozitare e Kosovës ka pretenduar fitoren në zgjedhjet parlamentare dhe lokale të së shtunës (17 nëntor) në Kosovë. Me afro të gjitha votat e numëruara, Partia Demokratike e Kosovës (PDK) e Hashim Thaçit kryeson me 35%, ndërsa Liga Demokratike e Kosovës (LDK) vjen pas me 22%. Kjo është humbja e parë e LDK-së në pesë procese zgjedhore të mbajtura në provincë deri tani.

Duke folur për gazetarët, Thaçi u shpreh se Kosova duhet të shpalli pavarvësinë menjëherë mbas 10 dhjetorit, kur të mbarojë raundi i fundit i bisedimeve të ndërmjetësuara nga ndërkombëtarët mbi Kosovën. Sidoqoftë, ai bëri të ditur se partia e tij humbi votat për të qeverisur vetëm dhe u shpreh se do të shikojë për një koalicion me LDK-në.

Në votime u njoftua një pjesmarrje prej 45%. Sidoqoftë, vetëm pesë prej 40,000 serbëve me të drejtë vote votuan. (Kosova Live, Tanjug, B92, RTS, Beta, Reuters, AP, AFP - 18/11/07)

Anonymous said...

LJUBLJANA, Slloveni -- BE do të jetë e gatshme të veprojë mbi çështjen e Kosovës menjëherë mbasi të përfundojnë bisedimet më 10 dhjetor, u shpreh kryeministri i Sllovenisë Janez Jansa të premten (16 nëntor), në komentetet e cituara nga Financial Times. Ai u shpreh se blloku do të dali me një vendim të përbashkët mbi të ardhmen e Kosovës në takimin e tij të 14 dhjetorit dhe se çështja do të zgjidhjet pa ndihmën e Rusisë ose Shteteve të Bashkuara. BE ka mundësi të miratojë plane për pavarësinë e kushtëzuar nga Serbia, nëse Prishtina pranon mbikqyrjen ndërkombëtare dhe garanton sigurinë e minoritetit të saj serb, u shpreh kryeministri. Sllovenia do të marri presidencën e radhës të BE-së në janar.

Po ashtu të premten, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së Shon MkKormak u shpreh se Shtetet e Bashkuara do të jetë gati të mbështesi planin e "statutit neutral" të sugjeruar nga Volfgang Isshinger, përfaqësuesi i BE-së në trojkën ndërkombëtare që po ndërmjetëson bisedimet aktuale. Sipas MkKormak, propozimi është në përputhje me politikën e SHBA-së. (Beta, B92, Financial Times, Focus - 17/11/07)

Anonymous said...

Rezultatet paraprake te zgjedhjeve te treta parlamentare ne Kosove rendisin ne vend te pare, ashtus sic edhe pritej, Partine Demokratike te Kosoves. Me 34,1 % te votave te siguruara prej saj, partia e Hashim Thacit ka nje avantazh te paster ndaj ndjekeses me te afert, LDK-se me 22,3 % . Ne vend te trete, me 11,8 % te votave, listohet Aleanca per Kosoven e Re. partia e biznesmeneti Bexhet Pacolli ka permbushur parashikimet e ka merituar etiketimin e risise se ketyre votimeve per nga katapultimi ne vend te trete, ndonese parti e porsashfaqur ne skenen politike te Kosoves. Permbysja e sondazheve vjen per vendin e katert. Parashikimet vendosnin ne kete pozicion AAK-ne e Ramush Haradinajt, megjithate exit-pollet tregojne se ish komandanti I UCK-se duhet te kenaqet me vendin e peste. Perpara saj ne fakt ka kaluar Lidhja Demokratike e Dardanise e Nexhat Dacit, me 10,1 %, AAK-ja zbret e pesta me 9.3 %, pasuar nga levizja ORA e Veton Surroit me 3,7 %. Epersia e qarte ndaj te gjithe kundershtareve e saj e sidomos ri vales se madhe LDK, nuk e ndihmon dot sidoqofte PDK-ne e Thacit te udheheqe kosoven e vetme. Per kete, do te nevojiteshin mbi 50 % te votave, ndaj dhe gjasat jane te medha qe Partia Demokratike te gjendet e detyruar te formoje nje koalicion qeverises.. Ajo cka nuk entuziasmoi ne keto zgjedhje ishte pjesemarrja e elektoratit. Zyrtaret thone se per te paren here qe prej vitit 1999, pragu I pjesemarrjes ne zgjedhje nuk e kaperceu 45 %-shin, e ndoshta pjeserisht kjo I detyrohet dhe motit te ftohte e me shi. Ashtu sic kishin deklaruar, serbet e Kosoves I bojtokuan votimet e djeshme. OSBE-ja dhe UNMIK-u e kane pershendetur procesin zgjedhor si mjaft korrekt e brenda te gjitha standarteve demokratike. Zgjedhjet sipas organizmave nderkombetare kane qene nje sukses I vertete per Kosoven. Vete kosovaret prej 8 vjetesh ne kerkim te pavaresise, tani pas votimit jane te kujdesshem ne deklarata, por pa reshtur se shpresuari se me qeverine e re, jeta e tyre do te permiresohet. Serbet nga ana tjeter nuk levizin nga e vjetra e ne beograd, shkrimet neper mure qe thone``Nuk e leshojme kosoven, jane tregues i qarte se ujrat per ta nuk kane per te levizur… Milutin Tersic, banor i Mitrovices thote se Thaci mund te jete c`te doje, por nese ne e lejojme te vazhdoje me kete rruge, atehere serbet nuk duhet te ekzistojne fare. Kosova eshte ne serbi, Thaci po te doje te behet kryeminister diku tjeter… Ndersa Jelena Kovacevic banore e Beogradit, thote se e gjithe kjo ka per te marre fund pas 10 dhjetorit, sepse ata skane per ta fituar pavaresine. Mbani vesh c`u them, gjithe cfare po bejne tani ka per te rezultar e kote. Pertej ketyre reagimeve ne rruge, vete autoritetet beogradase kane preferuar te rezervohen ne deklarime mbi zgjedhjet ne kosove. I vetmi zyrtar serb qe u prononcua te shtunen pasdite ishte zëdhënësi i Partisë Demokratike të Serbisë, Anderja Mlladenoviq, qe u mjaftua me nje pohim te shkurter.

Anonymous said...

Thaci needs to move fast and declare independence -- that is what Kosovars are waiting for -- immediate declaration!

If he stalls, more distrust will plague the politicians. Thaci cannot fall into the trap of waiting for the international community to dictate his moves.

The EU, USA and others have failed Kosova since 2000, BROKEN PROMISES.

Now with a true leaser, Thaci is poised to lead and WIN!